РЕПЕРТУАР: Криниця

Ансамбль “Криниця” зі складу Етнографічного хору “Гомін”

Академічний фольклорний ансамбль “Криниця” Етнографічного хору “Гомін” був заснований Леопольдом Ященком на початку 1985 року при Київському будинку вчених НАН України. Спершу він мав назву “Клуб шанувальників народної пісні”.

За задумом керівника, це мала бути співоча основа “Гомону”. Якщо до великого хору було потрапити легко, навіть не маючи значних навичок співу, то до “Криниці” приходили вже більш музично підготовлені люди – і тільки на персональне запрошення керівника.

Репетиції “Криниці” відбувалися один раз на тиждень, у середу; більшість учасників відвідували при цьому ще й репетиції “Гомону” в понеділок і четвер. Гарне уявлення про кількісний склад “Криниці” з-поміж великого хору дають наступні дві світлини, зроблені на різдвяному концерті в Будинку вчених 9 січня 1999 року. На першій “Криниця”, на другій – увесь хор “Гомін”.

Окрім репертуару “Гомону”, “Криниця” виконує й складніші твори − зокрема, народні та авторські пісні в обробках академічного характеру. За наступним посиланням можна переглянути репертуар ансамблю “Криниця”. Протягом 2010-х років кілька легших творів з цього переліку ввійшли також до репертуару “Гомону”; але, так чи інакше, ці пісні орієнтовані на колектив з певною академічною підготовкою.
 


 

З записів ансамблю “Криниця”:

Більше пісень і відео тут: Ансамбль “Криниця”: живий звук »

Інструментальний супровід до багатьох пісень “Криниці” надавав гурт музик – родина Вербовецьких, до яких у різний час долучалися з сопілками Леопольд Ященко, Людмила Іваннікова, Катерина Міщенко, Ярослава Пришедько, з академічною бандурою – Ольга Каспрук та Оксана Хомич, з гітарою – Роман Ельмес.

 


 

Світлини “Криниці” різних років:

 


 

У різний час з “Криницею” поруч із Леопольдом Ященком працювали хормейстери Ірина Джола, Вікторія Швець, Валентина Команчук, Антон Чесноков, Леся Потіцька. Це давало можливість розділитися, щоб повторити окремо чоловічі й жіночі партії та пісні.

З “Криницею” та в її складі в різний час співали солісти: Станіслав Баханов (тенор), Федір Бурневський (тенор), Наталя Година (альт І), Омелян Гулай (тенор), Іван Дебелюк (бас), Галина Довбецька (меццо-сопрано), Надія Зяблюк (сопрано), Олег Калиниченко (тенор), Тетяна Красюк (альт І), Валерій Левандовський (баритон), Володимир Мусієнко (тенор), Наталя Ставицька (альт І), Раїса Собко (альт ІІ), Раїса Стороженко (альт ІІ), Ніна Стрельнікова (сопрано), Святослав Стус (тенор), Віталій Фалєторов (тенор), Ярослав Ходорів (баритон), Ніна Шапошнікова (альт ІІ), Валерій Ясиновський (тенор), Леопольд Ященко (бас) та інші; якщо когось забули – просимо нагадати нам через сторінку Контакти.

Зі складу “Криниці”, в свою чергу, виокремилося тріо солістів “Лелія”: Ніна Стрельнікова, Тетяна Красюк і Раїса Собко, які співають окремо, виконуючи також частину “криничанського” репертуару – народні пісні в академічних обробках Леопольда Ященка для жіночого ансамблю.

З квітня 2016 року, відколи не стало Леопольда Івановича Ященка, ансамбль “Криниця” перейшов з Київського будинку вчених до Музею Івана Гончара. До 2022 року ним керувала Валентина Дмитрівна Команчук.
 

Posted in Живий звук Новини Концерти АУДІО ВІДЕО

“РАДУЙСЯ, ЗЕМЛЕ!” – різдвяний вечір “Гомону” 10 січня 1991 року, Будинок художника – АУДІОЗАПИСИ

Один із перших “народних” різдвяних вечорів “Гомону”, який надовго запам’ятався тоді учасникам і глядачам. І, мабуть, перший, який було показано по Українському республіканському телебаченню – до речі, у зв’язку з висуненням керівника хору Леопольда Ященка на Державну премію ім.Т.Шевченка.

Сотні тисяч глядачів були приголомшені осяйним теплом і багатством українського Різдва – із справжніми, непереробленими колядками про Народження Бога, із князями-господарями, воїнами-синами і царівнами-дочками. Тоді “Гомін”, без перебільшення, пройшов із колядою по всій Україні, яка вже чекала на свою Незалежність…

Continue reading ““РАДУЙСЯ, ЗЕМЛЕ!” – різдвяний вечір “Гомону” 10 січня 1991 року, Будинок художника – АУДІОЗАПИСИ”

Posted in Живий звук Новини Концерти АУДІО ВІДЕО

Щедрий вечір: “Гомін” у Будинку вчителя – 13.01.2002


Відеоальбом на Vimeo »
Концерт повністю одним фільмом – YouTube, Vimeo.

Щедрий вечір – 13 січня 2002 року. Концерт Етнографічного хору “Гомін” у Київському будинку вчителя (молодіжна зала). Керівник Леопольд Ященко, хормейстер Валентина Команчук, ведуча Наталя Ставицька.

Просимо відгукнутися автора відео!

Зміст концерту:

Continue reading “Щедрий вечір: “Гомін” у Будинку вчителя – 13.01.2002″

Posted in Новини Концерти ВІДЕО

Різдвяний вечір хору “Гомін” у Будинку вчителя – відео, 2010

Відеозапис традиційного різдвяного концерту “Гомону” та ансамблів з його складу в Будинку вчителя, 06.01.2010. Монтування відео – ABC Talan-Studio; використані також світлини хору різних років.


Дивитися/завантажити на Vimeo »

За оригінал відео дякуємо учасницям хору Юлії Колійчук та Лесі Діденко!

Зміст концерту дивимося нижче:

Continue reading “Різдвяний вечір хору “Гомін” у Будинку вчителя – відео, 2010″

Posted in Живий звук Новини Концерти АУДІО ВІДЕО

Різдвяний концерт у Будинку вчених – 2010


Дивитися/завантажити на Vimeo »

Архівний запис фрагментів різдвяного вечора “Гомону” у конференційному залі Київського будинку вчених. Січень 2010 року. Під керівництвом Леопольда Ященка співають Етнографічний хор “Гомін” та ансамблі з його складу: чоловічий гурт “Козаки”, академічний ансамбль “Криниця” та музики – родина Вербовецьких: Богдан (гітара), Соломія (скрипка І), Уляна (скрипка ІІ) і Леопольд Ященко (сопілка).

Власне відео надав учасник хору Микола ЦИБУЛЯ.

Continue reading “Різдвяний концерт у Будинку вчених – 2010”

Posted in Синтезатор Новини НОТИ АУДІО ВИДАННЯ

Збірник пісень “КОЛЯДКИ ТА ЩЕДРІВКИ”

Колядки та щедрівки з репертуару етнографічного хору “Гомін” та Київського Кобзарського Цеху / Упорядники Леопольд Ященко та Катерина Міщенко. − К., 2005. − 186 с., нот. − pdf, midi(rar).

Ця книжка знадобиться усім, хто любить народну пісню і прагне долучитися до самобутнього українського звичаю – колядування та щедрування. Тут є пісні на всі смаки – від концертних обробок до простого народного викладу; від прадавніх коляд про створення світу до сучасних авторських пісень, які живуть поміж людьми. Окремо додані примовляння та побажання господарям, доречні і в хаті, і на сцені.

Збірник стане у пригоді фольклорним колективам, стихійним колядницьким гуртам, освітнім закладам і дитячим мистецьким студіям. Тож колядуймо разом – господарю, господині й господарській дитині; зігріймо піснями кожну оселю! Хай Світле Різдво і багатий Щедрий вечір завжди будуть з нами – рік од року, вік од віку!

Continue reading “Збірник пісень “КОЛЯДКИ ТА ЩЕДРІВКИ””

Posted in Новини НОТИ ВИДАННЯ

Збірник пісень “КРАСНА ВЕСНА, ТИХЕ ЛІТО”

Красна весна, тихе літо: Українські народні календарні пісні весняно-літньої пори з репертуару етнографічного хору “Гомін” та Київського Кобзарського Цеху / Упорядники Леопольд Ященко та Катерина Міщенко. − К., 2007. − 256 с., нот. − pdf.

Ця книжка знадобиться усім, хто любить народну пісню і українські традиції. Адже красна весна й тихе літо − це проводжання зими й закликання весни, розмаїтий Великдень і урочиста Трійця, вогняне купальське свято і щедрі обжинки… Усі ці свята успадковані нами з глибокої давнини.

Календарні пісні − мова традиційних свят. І нині у ваших руках невеличка добірка, “словничок” цієї мови, якою наші предки розмовляли з пробудженою землею, буйним зелом і щедрим урожаєм. Тут є пісні на всі смаки − від концертних обробок до стихійного розспіву і автентичного народного викладу; пісні обрядові, ліричні, побутові; “дорослі”, молодіжні й дитячі…

Збірник стане у пригоді фольклорним колективам, стихійним співочим гуртам, освітнім закладам, дитячим мистецьким студіям.

Posted in Живий звук Новини Радіопередачі АУДІО

Радіопередача у програмі “Обрії” на 1 каналі УР – Леопольд Ященко, Катерина Міщенко

radioukr.com.ua 1 канал Українського Радіо, фрагмент Інформаційно-музичної програми “Обрії”, 1 червня 2013 р. – 23 хв.

Про історію та творчі засади Етнографічного хору “Гомін”.

Режисер: Людмила Хоменко
Звукооператор: Ірина Коренєва
Ведучі: Дмитро Васильчук, Ольга Бавдис
Гості програми: Леопольд Ященко, Катерина Міщенко

У програмі звучать пісні “Гомону”: “Ходить Маруся понад водою”, “Нічко цікавая”, “Скликаймо всіх до наших лав”, “Молімся за Вкраїну”.

Слухати (mp3):

Posted in Новини Синтезатор ПІСНІ НОТИ АУДІО

А В ЦЬОМУ ДВОРІ КРАСНАЯ ПАННА (колядка дівчині)

Наддніпрянщина. Обробка Олександра Грами та Леопольда Ященка.

Комп’ютерне відтворення нот (mp3):

А в цьому дворі красная панна.   Ой рано!

По двору ходить, як місяць сходить.   Ой рано!

В світлоньку ввійшла, як зоря зійшла.   Ой рано!

За стіл сідає, як злото сяє.   Ой рано!
Ой рано!

Там три козаки радоньку радять.   Ой рано!

Радоньку радять, стиха говорять.   Ой рано!

Що перший каже: то королівна.   Ой рано!

А другий каже: то ж бо царівна.   Ой рано!

А третій каже: не королівна.   Ой рано!

Та й не царівна – то моя дівчина!   Ой рано!
Ой рано!
 

Posted in Живий звук Синтезатор Новини ПІСНІ НОТИ АУДІО

БЕРЕГОМ, БЕРЕГОМ (веснянка)

Хмельницька обл., Теофіпольський р-н, с.Бережинці. Запис та обробка Леопольда Ященка, 1960-ті рр.

Етнографічний хор “ГОМІН” − ансамбль “КРИНИЦЯ” Київського будинку вчених. Заспівують Тетяна Красюк (альт І) і Ніна Шапошнікова (альт ІІ) (mp3):
Запис у студії “Комора” здійснено за сприяння родини Григорія та Ірини Садових, ПП “Верещинські”

Комп’ютерне відтворення нот (PDF, mp3):

Берегом, берегом, бережиною! (2)

А хто ж там їде дорожиною?
Берегом, берегом, бережиною!

Ой їде, їде, коником грає,
Берегом, берегом, бережиною!

Та й на подвір’ячко все поглядає,
Берегом, берегом, бережиною!

Ой де ж ти, Галю, моє серденько?
Моє серденько!

Чом не виходиш на вуличеньку?
На вуличеньку!

Чи, може, мачуха та й не пускала?
Чи, може, забула, кому присягала?
Кому присягала, гей, гей!

Ой знаю, знаю, кого кохаю,
Кого кохаю!
Кому хустинку все вишиваю,
Все вишиваю!

Вже ж та хустиночка шовком обшита,
Берегом, берегом, бережиною!
Вийду, козаченьку, хоч буду бита!
Берегом, берегом, бережиною! Гей!