



Хор ГОМІН, Київ :: Хор Леопольда Ященка :: Пісні України
Історія та репертуар "Гомону", пісні з архіву Леопольда Ященка
Закарпаття. З репертуару Закарпатського народного хору. Усна редакція Леопольда Ященка.
З цієї пісні у “Гомоні” приспівували лише один куплет; зате саму її мелодію Леопольд Ященко з часом продовжив інструментальною “в’язанкою” для сопілки. Нею заповнювалися при потребі різні музичні “паузи”.
Комп’ютерне відтворення нот − для співу (pdf, mp3):
Комп’ютерне відтворення нот − інструментальна “в’язанка” мелодій (pdf, mp3):
Іванку, Іванку з того боку ярку,
Пішла би-м до тебе − взяла вода лавку. (2)
Закарпатська обл., Воловецький р-н, с.Гукливе. Записав П.Копинець. Усна редакція Леопольда Ященка.
Комп’ютерне відтворення нот (pdf, mp3):
Ой на плаю вівці пасуть,
На плаю, на плаю,
А я стою та й говорю
З тобою, вівчарю.
Continue reading “ОЙ НА ПЛАЮ ВІВЦІ ПАСУТЬ (лірична)” →
Закарпаття. Редакція Леопольда Ященка.
Комп’ютерне відтворення нот (pdf, mp3):
Як я пішла до свекрухи,
Стала хижу мести,
Вона ж мені уповіла
В поле їсти нести.
Continue reading “ЯК Я ПІШЛА ДО СВЕКРУХИ (побутова, про жіночу долю)” →
Житомирська обл., Ружинський р-н, с.Бистрик. Записав Анатолій Богород від Марії Мельниченко; розшифрувала Катерина Міщенко.
Співає Марія Степанівна МЕЛЬНИЧЕНКО − запис із телефонної розмови (mp3):
Комп’ютерне відтворення нот (pdf, mp3):
Колисала я дитину малесеньку,
Та й поламала в колисочки ножень(ку).
Не жаль же мені та тої колисоньки,
А жаль же мені та тої дитинонь(ки).
Бо колисочка, бо новенькая
З хрупкого деревенця,
А дитинонька та й маленькая
Від щирого сердень(ка).
Українські народні пісні Охматівського хору: Збірник / Порфирій Демуцький; упор. та авт. вступної статті Леопольд Ященко. – Київ: Музична Україна, 1968. – 52 с., нот. – pdf.
Це видання має свою цікаву історію. З високою ймовірністю, його упорядник Леопольд Ященко не бачив його у друкованому вигляді, оскільки у 1968 році, після підписання Листа протесту проти політичних переслідувань в Україні, був звільнений з роботи, і тираж цього збірника, який мав ось-ось вийти, найімовірніше, був частково знищений. Можливо, хтось із співробітників виніс один чи кілька примірників з друкарні; можливо, він потрапив за кордон і там зберігся… У кожному разі, дуже дякуємо ресурсу chtyvo.org.ua, на якому ми його віднайшли!
Охматівський народний хор – видатне явище української музичної культури минулого. Це був перший на Україні хор, який в основу свого мистецтва поклав народну пісню і суто народний спосіб її виконання. Його можна вважати попередником таких відомих сучасних колективів, як Державний заслужений український народний хор імені Григорія Верьовки, Черкаський народний хор…
Ось воно, купальське свято, з року в рік творене Леопольдом Ященком і його однодумцями у київському Гідропарку біля Венеційського мосту! Прадавні пісні з різних куточків України, елементи традиційного народного дійства – і так легко розмиваються межі між хором і глядачами! Кожен бере участь настільки, наскільки сам цього хоче :)
Це свято “Гомін” завжди переносив до найближчої суботи – щоб можна було гуляти до ранку, не поспішаючи на роботу чи навчання…
Відео: © Сергій Марченко.
Традиційне свято Купала в пирогівському Музеї відбувалося щороку за народним календарем – 6 липня. До ранку святкувати було не можна, і люди розходилися на останні автобуси. Зазвичай на музейне свято приїздили, окрім “Гомону”, ще кілька сільських фольклорних гуртів зі справжніми купальськими піснями – тож “гомінчанам” було що не лише поспівати, а й послухати.
Саме на такому святі Леопольд Ященко записав кілька купальських шедеврів: від колективу з с.Берлози Козелецького р-ну Чернігівської обл. “Ой да тихо, тихо Дунай воду несе” і “Та через село та й піч везено”, а від їхніх земляків з-під Козельця “Ой по горі, по долині”…
Відео: © Сергій Марченко.
Третє свято Купала за участю Етнографічного хору “Гомін” у 1993 році :)
Відео: © Сергій Марченко.
Фрагменти новорічного концерту Етнографічного хору “Гомін” у Будинку вчителя 15.01.2000 – гурти “Козаки” і “Відгомін (“Нивки”), список відтворення:
“Козаки” – усе разом: YouTube »
“Відгомін” (“Нивки”) – дві пісні разом: YouTube »
Зміст:
Continue reading “З новорічного концерту “Гомону” – 15 січня 2000″ →
Унікальний матеріал – справжня машина часу! – зберігся в архіві керівника хору завдяки авторові відео, п.Сергію Марченку, який подарував Л.І.Ященку цю касету на один з ювілеїв. “Гомін” у розквіті, Музей у зеніті, жниварські та обжинкові пісенні шедеври – і люди, люди… :)
Наше все: Україна Споконвічна, Студія "МИ", Етноархів, Бандурка, Боривітер, Цікаві сайти
© homin.etnoua.info 2011-2023