РЕПЕРТУАР: Чумаки

Чоловічий хор “ЧУМАКИ”

Чоловічий хор “ЧУМАКИ” – самобутній колектив з дуже прикметним репертуаром, невелика частина якого, в силу історичних обставин, походить з “Гомону”. Керівник хору Василь Герасимович Триліс своїм нетривіальним підходом до справи визначив співоче обличчя “Чумаків” і спрямував їх по мистецькому шляху, дуже близькому до народного побутового співу. Саме тому ми в перспективі плануємо долучити на наш сайт увесь репертуар “Чумаків”, вже маючи на це принципову згоду п.Василя.

Сайт хору:
chumaky.ho.ua

Ніхто краще не скаже про “Чумаків”, як вони самі про себе – ось тут:

“Чумаки” – самі про себе

Цей традиційний, хоча й трохи дивний хор виник непомітно в 1987-88 роках у тому київському народнопісенному середовищі, яке називається “хор Гомін Леопольда Ященка”. У кінці 1988 року “Чумаки” виділилися в самостійний окремий чоловічий хор, якому вже он третій десяток років котиться…

Офіційних заслуг у нас небагато: формальне звання Народного колективу, Гран-прі на міжнародному фестивалі в Росії (Ярославль, 1991), 1 місце серед чоловічих хорів України на академічному Конкурсі хорових колективів ім.М.Леонтовича (Київ, 1993), Диплом 1 ступеня на Конкурсі народного співу ім.П.Демуцького (Київ, 2001).

Та й не про заслуги йдеться. Від перших кроків, коли нас було п’ятеро чи семеро, до сьогоднішньої громади 36 чоловіків ніхто не приходив до гурту за заслугами чи заробітками. Цим можна було б і пишатись, бо всі відомі нам хори подібного рівня або утримуються державою, або підтримуються якимись організаціями, або й самі заробляють як професіонали; а триматися просто на любові до народної пісні, не маючи з того жодного зиску, а лише докори не завжди позитивно налаштованих, хоча й рідних жінок, – це треба мати характер. Впертий і терплячий Український характер.

Не тільки цим дивний наш хор. Не меншим, а більшим дивом є те, що складається він із людей, які не вміють співати. Але, щоправда, хочуть. Хотіти треба дуже, бо якщо не вмієш та ще й не дуже хочеш, то нічого й не вийде. Здавалось би, це якийсь абсурд, не може бути такого хору. Справді, таких хорів більше й немає. А у нас є. І ми не приховуємо своїх секретів.

Секрет 1. Хоч які бездарні та недосвідчені співаки зберуться, з них можна створити непоганий хор… якщо їх достатньо багато. Чим більше учасників, тим краще звучить такий хор. Кількість учасників може зменшуватись, але тоді зростають вимоги до їхньої майстерності. І, звичайно, залишається незмінна головна умова: треба дуже хотіти.

Секрет 2. Не треба (і навіть не можна) ставити голос. Кожна людина має від природи так само неповторний голос, як і обличчя, і “покращувати” його вокальною дресурою так само аморально, як різними технічними засобами “омолоджувати” обличчя. Отже, йдеться не про постановку голосу, а про його реалізацію. Кожен має достатній слух і голос, але ними треба користуватися, інакше насувається атрофія цих функцій і відповідних органів. Що й спостерігаємо тепер більш як у 90% Українців.

Секрет 3. Соціальна природа людини – потреба спілкування, обміну емоціями, гуртової діяльності – сьогодні надзвичайно загальмована, і звільнення її, розкриття, реалізація є дуже складною задачею, яку найчастіше вирішують неприродними шляхами, якщо взагалі усвідомлюють. Гуртовий спів – це та, природна ж таки, терапія, яку Українці розробляли кілька тисяч років.

Секрет 4. На світі немає кращої музики й поезії, як Українські народні пісні. В Україні й у світі є дуже гарні пісні, поезії, інструментальні твори, але кращих – немає. Про це часто говорять, але насправді це можна зрозуміти тільки співаючи. Своїм голосом, без інструментів, без аплодисментів, без матеріальної підтримки. Десятки, сотні наших невимовно гарних і глибоких пісень. І немає кращого шляху до цього райського саду, як співочий гурт або, коли учасники геть зовсім посередні музиканти, то й цілий хор.

Хіба тримався б наш хор, якби ми не володіли цими секретами?

Джерело: chumaky.ho.ua.

 

Посилання:

 

Василь ТРИЛІС

Керівник чоловічого народного хору “ЧУМАКИ” і фольклорного гурту “Рідна пісня” (м.Київ). Кандидат технічних наук; перекладач.

Публікації на сайті:

СТАТТІ:

Як і навіщо вчитися співати

Народна пісня як частина народної медицини

МОЇ ЧУМАКИ: з історії одного хору

 

ПІСНІ:

Хор “Чумаки” та його репертуар на сайті »
 

Posted in Новини СТАТТІ

МОЇ ЧУМАКИ: з історії одного хору – Василь ТРИЛІС, 2000-2006

Вийшовши понад двадцять років тому з хору “Гомін”, чоловічий хор “Чумаки” мандрував своїми дорогами і має свою цікаву історію. Про неї, про себе та про деякі оргвисновки оповідає тут його засновник і керівник Василь Герасимович Триліс.

Републікуємо текст із сайту pisni.org.ua, не змінивши “ані титли, ніже тії коми”. Лише додаємо посилання на розміщені у нас пісні, а також знайдені в І-неті відео й світлини.

Чумаки не мають нічого спільного з бурхливим сьогоденням.
Чумаки – це наше славне минуле. І, можливо, майбутнє.

Василь Триліс

 Заспів  Вступ  1. Дещо про себе  2. Становлення  3. По славу  4. Задрипанка, шинкарка, перекупка  5. Секрети майстерності  6. Занепад

Continue reading “МОЇ ЧУМАКИ: з історії одного хору – Василь ТРИЛІС, 2000-2006”

Posted in Живий звук Новини АУДІО СТАТТІ

До історії створення пісні “НАЛИВАЙМО, БРАТТЯ, КРИШТАЛЕВІ ЧАШІ” – Віктор ЛІСОВОЛ, 1997

Віктор ЛІСОВОЛ

Бандурист і композитор, багаторічний учасник хору “Гомін”, автор багатьох гарних пісень та романсів (деякі з них є на сайті) написав історію створення найвідомішої своєї пісні, яка з повним правом стала народною: “Наливаймо, браття”. Публікуємо цей рукопис і авторське виконання пісні.

У 1967-69 рр. я докладно аналізував популярні українські пісні: темпоритм їх, звуковисотне розташування нот, гармонію; як розпочинається пісня – з нижнього голосу, чи з верху, чи з середини. Переглянув багато пісень, бо мав багато пісенників. Трапився й невеликий посібник – здається, якийсь підручник для училищ.

Пішли свої пісні. Одна мелодія була без слів. На той час, у жовтні 1969 року, ми з Вадимом Крищенком вийшли на радіо з моїми піснями. Одна з них була на його слова – “Пахне сад в забутті”…

Continue reading “До історії створення пісні “НАЛИВАЙМО, БРАТТЯ, КРИШТАЛЕВІ ЧАШІ” – Віктор ЛІСОВОЛ, 1997″

Posted in Телепрограми Новини Концерти ВІДЕО

25-річчя хору “Чумаки” у програмі “Надвечір’я” – 2013

Чверть віку вже співають “Чумаки”. З цієї нагоди колектив та його керівник Василь Триліс мали окремий випуск програми “Надвечір’я” з Тамарою Щербатюк на Першому Національному каналі телебачення.

“Чумаки” у програмі “Надвечір’я” – знято 26 жовтня 2013 року:

У програмі звучать пісні: “Многая літа”, “Ой ходив чумак сім літ по Дону”, “Їхав чумак із Криму додому”, “Гей, браття опришки”, “Ой наступала та чорна хмара”, “Ой піду я до млина”, “Та були в куми бджоли”.
 

Posted in Телепрограми Новини Концерти ВІДЕО

“Гомін”, “Чумаки” та інші у програмі “Надвечір’я”: Річниця Незалежності України – 2012

Програма “Надвечір’я” з Тамарою Щербатюк на Першому Національному каналі телебачення до Дня Незалежності України 2012 року: про Україну поетичними рядками відомих українських поетів та піснями у виконанні народних колективів з різних куточків України.

“Гомін”, “Чумаки” та інші у програмі “Надвечір’я” 31 серпня 2012 року:

Джерело: http://www.1tv.com.ua/video/5276

Зміст програми:

Continue reading ““Гомін”, “Чумаки” та інші у програмі “Надвечір’я”: Річниця Незалежності України – 2012″

Posted in Телепрограми Новини Концерти ВІДЕО

Хор “Чумаки” у програмі “Надвечір’я” – 2011

В гостях у програми “Надвечір’я” з Тамарою Щербатюк на Першому Національному каналі телебачення хор “Чумаки”. Відео з офіційного сайту каналу.

“Чумаки” у програмі “Надвечір’я” 1 квітня 2011 року:

Джерело: http://www.1tv.com.ua/video/2499

У програмі звучать пісні: “Ой на ставу, на ставочку, на ставі”, “Ой наїхали вози з України”, “Літом я родився в північ при луні” (“Оце я, Ярема”), “Коли б я міг перетворити” (“Якби я був полтавський соцький”), “Та були в куми бджоли”.
 

Posted in Новини Синтезатор ПІСНІ НОТИ АУДІО

А ВЖЕ РОКІВ ДВІСТІ (історична)

Слова Олександра Кониського, мелодія народна. Редакція хору “Гомін”.

Комп’ютерне відтворення нот (PDF, mp3):

А вже років двісті, як козак у неволі,
Понад Дніпром ходить, викликає долю:
Гей, гей, вийди, доле, із води,
Визволь мене, серденько, із біди!

Не вийду, козаче, не вийду, соколе!
Ой рада б я вийти, так сама й у неволі.
Гей, гей, у неволі, у ярмі,
Під московським караулом у тюрмі.

У ярмі, в кайданах од часів Богдана –
Від нього самого у неволю оддана.
Гей, ти, Богдане, гетьмане,
Занапастив Україну і мене!
 

Posted in Живий звук Новини Синтезатор ПІСНІ НОТИ АУДІО

ГОМІН, ГОМІН, ГОМІН ПО ДІБРОВІ (козацька)

З репертуару чоловічого хору “Чумаки”. Гармонізація Василя Триліса.

Чоловічий хор “ЧУМАКИ”, керівник Василь ТРИЛІС (mp3):

Комп’ютерне відтворення нот (PDF, mp3):

Гомін, гомін, гомін по діброві,
Туман поле покриває.
Туман поле, поле покриває,
Мати сина проганяє.

– Іди, сину, іди пріч від мене,
Хай тебе татарин візьме!
– Мене, мамо, татарин боїться,
В чистім полі сторониться.

– Іди, сину, іди пріч від мене,
Нехай тебе орда візьме!
– Мене, мамо, мене й орда знає,
В чистім полі обминає.

– Іди, сину, іди пріч від мене,
Нехай тебе москаль візьме!
– Мене, мамо, мене й москаль знає,
К собі в гості підмовляє.

– Вернись, вернись, вернись, мій синочку,
Змию тобі головочку!
– Мені, мамо, мені змиють дощі,
А розчешуть буйні вітри.

Continue reading “ГОМІН, ГОМІН, ГОМІН ПО ДІБРОВІ (козацька)”

Posted in Новини ПІСНІ

НАД РІЧКОЮ БЕРЕЖКОМ (чумацька)

Обробка Миколи Леонтовича

Над річкою бережком
Ішов чумак з батіжком
Гей, гей, з Дону додому.

За плечима торбина
Ще й латана свитина –
Гей, гей, дочумакувавсь.

Постій чумак, постривай,
Шляху в людей розпитай,
Гей, гей, чи не заблудивсь.

Мені шляху не питать,
Прямо степом мандрувать,
Гей, гей, долю доганять!

Пішла доля ярами,
Зеленими лугами,
Гей, гей, не вмів шанувать!