Повністю класифікацію наших пісень за різними ознаками постійно видно у сайдбарі – розділ ФІЛЬТРОВАНИЙ ПОШУК ПІСЕНЬ. На цій сторінці прокоментуємо окремі пункти (фільтри) пошуку. Розпочнемо з фільтру “КОНЦЕПЦІЯ”.
- Документальний запис пісні, зроблений фольклористом, називаємо АВТЕНТИКОЮ; такі твори розраховані насамперед на традиційну (а часто ще й реґіонально визначену) манеру співу. Це найчастіше дво- або триголосся, причому в разі уживання пісні для мішаного хору чоловіки або співають в октаву з жінками, або дублюють в унісон середні й нижні голоси, залишаючи верхній голос для виводчиці.
На жаль, автентична манера – так званий грудний спів – для людей, які змалку не знали побутової співочої традиції, потребує додаткових зусиль, спеціальних знань та умов для опанування. Особливо це стосується жінок. (Докладніше про це незабаром можна буде прочитати на сторінці “Вчимося співати”).
- РЕДАКЦІЄЮ називаємо виклад пісні з незначним втручанням у текст, первісний або загальновідомий варіант мелодії чи голосоведення.
- Авторська ГАРМОНІЗАЦІЯ передбачає ґрунтовніше опрацювання мелодії і, як правило, виділення в мішаному хорі окремих чоловічих і жіночих партій. Гармонізовані пісні, які співав “Гомін” протягом 1969–2022 рр., були, по-суті, легко адаптованими від автентичної манери до міського “стихійного” співу. Таким чином можна співати одразу, без спеціального навчання (“постановки голосу”), задіюючи практично лише голосові зв’язки без акцентованого грудного (“народного”) чи головного (“академічного”) резонування.
- Що ж до професійної ОБРОБКИ пісні, то вона може бути дуже різною – насамперед залежно від орієнтування на виконавців.
- Подаємо на сайті також і окремі СТИХІЙНІ РОЗСПІВИ, записані від конкретних гуртів. Такі варіанти, по суті, є простими гармонізаціями, до створення яких можуть бути причетні й конкретні виконавці. Зазвичай стихійний розспів буває наближений до автентичного за принципами голосоведення: тут є вивід, середина й низ, зрідка ще й “тончик” – додатковий найвищий верхній голос, який дублює нижній в октаву.
Докладніше про такий “стихійний” спів:
Варто зауважити, що для здорових голосових зв’язок “стихійний” спів проблем не створює, але якщо зв’язки ослаблені або хворі, або якщо людина постійно перевантажує їх співом несприятливих партій (наприклад, маючи середній або низький голос, співає високим, бо там легше “зловити” мелодію), то можна й заробити собі зайві проблеми.
Тож дотримуймося техніки безпеки! :) Це насамперед кілька простих правил:
1. Не можна співати незручних партій – зависоких або занизьких для себе.
2. Не можна співати при застудах і хворобах горла.
3. Не можна співати багато надворі у холодну пору року.
4. Не можна перевантажуватися – якщо виникає втома і відчуття дискомфорту зв’язок під час співу, краще відпочити.
Порушення цих правил може спричинити появу т.зв. “вузликів” на голосових зв’язках, які, в свою чергу, з часом приводять до серйозніших проблем – аж до операційного втручання і примусової відмови від співу.
Втім, це випадки рідкісні й несистематичні. Більшість людей, які співають постійно, з такими проблемами не зустрічаються. Але якщо щось подібне Вас спіткало – теж не біда: важливо лише вчасно “розвантажити” голосові зв’язки, опанувавши “грудну” чи “академічну” манеру співу. А це справа корисна: можна добре розвинути дихання і зміцнити голос.